Czemu będzie poświęcone seminarium
- Okluzja pojęcia podstawowe: maksymalne zaguzkowanie, relacja centralna (CR), centralna okluzja (CO), poślizg z centralnej okluzji do maksymalnego zaguzkowania (MZ).
- Modele okluzji dla uzupełnień stałych i ruchomych, podobieństwa i różnice.
- Okluzja i mięśnie w maksymalnym zaguzkowaniu.
- Okluzja i mięśnie a wzorce ruchowe.
- Rejestracja łukiem twarzowym/analizatorem DFA podobieństwa i różnice.
- Montowanie modeli w artykulatorze i czego z niego możemy się nauczyć.
- Rejestracja relacji centralnej pod kątem analizy czynnościowej.
- Ocena zamontowanych modeli w artykulatorze.
- Opcje leczenia po zamontowaniu modeli w artykulatorze w CR.
- Położenie żuchwy w maksymalnym zaguzkowaniu co oznacza dla pacjenta i dla lekarza.
- Zwarcie a wzorce ruchowe żuchwy.
- Zwarcie w koncepcji trójnoga oraz położenia żuchwy w stawie skroniowożuchwowym.(ssż)
- Okluzja a staw skroniowo-żuchwowy implikacje kliniczne.
- Zwarcie w różnych wadach ortognatycznych klasy II, III, zgryzach otwartych czy głębokich.
Czego się nauczysz
Dlaczego okluzja wydaje się skomplikowana. Jak uczynić ją przewidywalną u większości pacjentów? Jak z wyprzedzeniem rozpoznać pacjentów wysokiego ryzyka?
- Pewności w rozumieniu funkcjonowania ssż. Jak duży problem dla twoich pacjentów może stanowić brak prawidłowego funkcjonowania ssż? Jak w tej sytuacji rozmawiać z pacjentami na temat dysfunkcji ssż?.
- Efektywnej identyfikacji problemów z mięśniami narządu żucia i określenia czy konieczne jest wprowadzenie leczenia oraz jak przedyskutować to z pacjentem.
- Jak wygląda pełne badanie mięśni narządu żucia w oparciu o kartę badania czynnościowego wg Spear Education. Jak efektywnie można to wykonać w każdej praktyce.
- Jak nabrać pewności siebie przy wyborze różnych diagnostycznych narzędzi okluzyjnych kierując się diagramem kolejności wyboru narzędzi opartym na symptomach i wynikach leczenia pacjentów z naciskiem na to jak przedyskutować opłaty za metody leczenia.
- Jak i kiedy użyć modeli stomatologicznych w trakcie procesu planowania leczenia okluzji włączając w to rolę łuku twarzowego. Metodyka rejestracji zwarcia i przeniesienia jej z zębów na modele diagnostyczne i do świata cyfrowego.
- Ustalić czy ekwilibracja okluzji jest konieczna oraz jak ją przeprowadzić przewidywalnie. Jak wyjaśnić to pacjentowi?
- Co zrobić z okluzją u pacjentów ze znaczącym nagryzem poziomym, zgryzem otwartym przednim, zgryzem głębokim lub z wadami klasy III u pacjentów nie korzystających z pomocy ortodonty.
- Jak łatwo przewidywalnie wykonać rejestrację zgryzu u pacjentów przygotowanych do przebudowy zwarcia od prostych uzupełnień zębów bocznych do pełnych łuków zębowych.
Zakres zajęć praktycznych
- Samodzielna rejestracja łukiem twarzowym/analizatorem zębowo-twarzowym.
- Samodzielna deprogramacja rejestratorem listkowym (leaf Gauge), pokaz deprogramacji z wykorzystaniem aparatu typu Lucia Jig czy rękoczynu Dawsona.
- Samodzielne rejestrowanie centralnej okluzji oraz przeprowadzenie testu obciążenia ssż i mięśni.
- Pokaz pracy analizatorem zębowo-twarzowym Kois DFA.
- Pokaz badania zwarcia na jednym z uczestników modułu.
- W miarę wolnego czasu pokaz badania zwarcia na pacjentach prowadzącego moduł.
- Pokaz pracy z artykulatorem na przykładzie artykulatora Panadent, dobór rodzaju artykulatora, nastawienie parametrów artykulatora.
- Pokaz wykonawstwa indywidualnego stolika siecznego.
- Pokaz wykonania ekwilibracji na modelach jednego z uczestników i/lub w miarę wolnego czasu samodzielna ekwilibracja na modelach własnych.
- Samodzielne przygotowanie planu leczenia dla wybranego przypadku klinicznego omówionego z Spear Education (np. z zaburzoną płaszczyzną sieczną lub okluzyjną).
- Samodzielne przygotowanie planu leczenia dla przypadku klinicznego przedstawionego przez kursanta.
Prowadzący
lek. dent. Błażej Szczerbaniewicz
Lekarz stomatolog, wykładowca, lider, prowadzący i opiekun klubu dyskusyjnego wg filozofii Spear Education. Lekarz stomatolog specjalizujący się od ukończenia studiów w zaburzeniach czynnościowych narządu żucia i leczeniu interdycyplinarnym. Od 1999 roku związany z European Academy of Craniomandibular Disorders (EACD) i American Academy of Orofacial Pain (AAOP). Prezydent Elekt EACD na lata 2012-2013. Praktyk i ceniony wykładowca m.in. Wydawnictwa Kwintesencja, Dentsply Polska…
Formularz do zapisu na szkolenie: "Problematyka okluzji i zaburzeń czynnościowych narządu żucia w stomatologii w ujęciu interdyscyplinarnym – Poziom I"
w dniu: 25 kwietnia 2023 r.
Zobacz inne szkolenia
Termin: r.
Miejsce: Warszawa
Cena: 2600 zł
Termin: 28 marca 2023r.
Miejsce: Częstochowa
Cena: 4990 zł
Termin: 31 marca 2023r.
Miejsce: Warszawa
Cena: 1200 zł